פרוביוטיקה – כל מה שלא ידעתם עליה

פרוביוטיקה נחוצה לגוף, אבל לא רבים מודעים לסגולות הרבות שלה. והחלק הטוב בסיפור: כל מה שצריך לעשות כדי לצרוך אותה זה פשוט להתענג על איזה גביע יוגורט

אי שם לאורך המעי המשתרע על פני תשעה מטרים שלמים במערכת העיכול, קיים עולם שלם של חיידקים טובים וחיידקים רעים שנלחמים מידי יום על טריטוריית מערכת העיכול שלכם.

 

העניין ברור, צריך לתחזק ולהגדיל את צבא החיידקים הטובים ולהחליש את מחוללי המחלות. בטח כבר קראתם ושמעתם על כך שחשוב לטפח את החיידקים הטובים בגלל שהם תורמים לעיכול, שומרים על תאי המעי, מחזקים את מערכת החיסון ומגנים עלינו מפני החיידקים הרעים. אבל איך הם עושים את זה?

 

החיידקים הטובים, שנקראים גם חיידקים פרוביוטים, מתנחלים במעיים שלכם ונהנים מתנאי מחייה לא רעים בכלל ומהרבה מזון זמין. בתמורה הם מבצעים עבורכם מגוון רחב של תגובות כימיות ומגנים על גופכם מפני החיידקים הרעים, המכונים פתוגנים, בגלל הפוטנציאל שלהם לחולל מחלה.

 

אך למרבה הצער אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטים בגוף עשויה להיפגע בעקבות גורמים רבים כמו שלשולים, מחלות מעי ושימוש באנטיביוטיקה שמטרתה לחסל את החיידקים הרעים אך בדרך היא פוגעת גם בטובים. 

להתענג על גביע יוגורט
לתחזק את החיידקים הטובים | צילום: kateafter | Shutterstock.com

 

הסטת שיווי המשקל לטובת הרעים עלולה לעודד התפרצות מחלות כרוניות ולכן חשוב למזער נזקים ולתסף את התזונה בחיידקים פרוביוטים. אותם תמצאו ביוגורטים המכילים אותם באופן טבעי בזכות תהליך התסיסה וביוגורטים מועשרים בהם כמו אקטימל ואקטיביה.

צריכת מוצרים מועשרים מומלצת, בראש ובראשונה, למי שנוטל אנטיביוטיקה, מכיוון שבתקופה זו מידלדלת אוכלוסיית החיידקים הטובים במעי באופן משמעותי. צריכה אינטנסיבית של מזונות פרוביוטים מומלצת למשך כל התקופה בה נוטלים אנטיביוטיקה וכדאי להמשיך כמה ימים לאחריה. חשוב להעשיר את התפריט במזון זה גם בתקופות של שלשולים, או אם סובלים מבעיות במעי.

 

בריאות הגוף
סגור