שירות לקוחות : 1800-777-777

יוגורט כולסטרול ובריאות

יוגורט וכולסטרול
יוגורט, פרוביוטיקה ובריאות – התועלות הרבות באכילת יוגורט באופן קבוע

אפרת סגל

דיאטנית מחלבת שטראוס

בעידן בו הבחירה במזון בריא הפכה למאתגרת יותר לאור כל הפיתויים שמסביבנו,

יש צורך להילחם על נוכחותם בתפריט היומי, של מזונות העשירים יותר מבחינה תזונתית.

וכשמדברים על מזון עשיר, מדברים על יוגורט.

אז מה הופך את היוגורט מעוד מזון בריא ל"מזון – על" ואבן יסוד חיונית בכל תפריט יומי?

היוגורט ידוע עוד מקדמת דנא כבעל השפעה על הבריאות וכיום הוא אחד המזונות הנחקרים ביותר בעולם. בספרות הרפואית נעשו אלפי מחקרים בקרב רבבות אנשים אשר בדקו כיצד משפיעה הוספת יוגורט לתזונה של בני האדם? נבדקה ההשפעה על מחלות בבני אדם ועל מצבים ספציפיים נוספים כגון, שיפור ומניעת זיהומים במערכת העיכול, ספיגה של רכיבים כמו לקטוז, פעילות אנטי-דלקתית, ויסות של המערכת החיסונית, תרומה לניהול משקל הגוף, הורדת כולסטרול ועוד.

המחקרים מצאו כי היוגורט ממלא תפקיד חשוב במעורבותו במיגור מגוון מחלות של העידן המודרני ובתרומתו לבריאות.

1.שיפור תפקוד מערכת העיכול:

ליוגורט השפעות רבות על תפקודה של מערכת העיכול ועל תהליכים שונים הקורים בה. לכן מחקרים רבים בדקו את תועלות היוגורט במצבי חולי שונים במערכת העיכול ומצאו: הקלה בסימפטומים במחלות זיהומיות, השפעה חיובית במחלות דלקתיות, שיפור תסמינים בחולים עם תסמונת מעי רגיז ובמצבים של עצירות או שלשול ממושך.

 (מחקרים מלאים בנושא ניתן למצוא: Guyonnet 2007, Malfertheiner 2012, Marteau 2002).

2.סבילות טובה יותר לבעלי רגישות ללקטוז:

השימוש ביוגורט על ידי אנשים עם אי סבילות ללקטוז, הוא אחד השימושים הכי נפוצים.

מכיוון שהחיידקים ביוגורט מפרקים את רוב הלקטוז (סוכר החלב), לעיתים קרובות אנשים עם אי-סבילות ללקטוז מצליחים ליהנות מאכילת יוגורט

המחסור בלקטאז (אנזים המפרק את סוכר החלב) שונה מאדם לאדם, וכך שונה גם התאמתם של מוצרי החלב והכמות הנצרכת שלהם מאדם לאדם. אחת ההמלצות לאנשים עם אי סבילות ללקטוז (לאנשים הסובלים מאי סבילות ללקטוז מומלץ להיוועץ באיש מקצוע) היא לבחור מתוך מוצרי החלב את אלה שמכילים פחות לקטוז כמו יוגורט, קוטג', חלב דל לקטוז, גבינות קשות וגבינות שעברו הבשלה (Savaiano 2013).

3.מעורבות החיידקים הידידותיים במערכת החיסון

מחקרים רבים הראו שלחיידקים המצויים ביוגורט ישנה השפעה רבה ומגוונת על תפקוד מערכת החיסון של מערכת העיכול  - מערכת שמגינה על מערכת העיכול אך גם מווסתת את הפעילות של המערכת החיסונית כולה. לדוגמא, ישנם מחקרים המראים כי צריכת יוגורט עם חיידקים פרוביוטיים, עשויה לתרום להפחתת שכיחות אסטמה בקרב ילדים, לירידה משמעותית בסימפטומים של אלרגיה, מניעת הישנות של אלרגיה בריריות האף ועוד (Reduit 2012).

4.השפעה מיטיבה על בריאות העצם

השפעת היוגורט על בריאות העצם נבדקה רבות, בעיקר בשל העובדה שאנשים עם אלרגיה לחלבון חלב פרה או אי סבילות ללקטוז (סוכר החלב), עם צריכת אפסית של מוצרי חלב, סובלים גם מצפיפות עצם נמוכה והם בעלי סיכון גבוה לשברים (Konstantynowicz 2007, Stallings 1986). מחקרים רפואיים מראים כי אכילה של מוצרי חלב דלי שומן עשויה להפחית את הסיכון למחלות עצם ושברים.

יוגורט עשיר לא רק בסידן אלא גם במינרלים אחרים כמו אבץ ומגנזיום, חלבון באיכות גבוהה וויטמינים כמו ויטמין D, אשר כולם מעורבים בבניה ושמירה על עצם חזקה ובריאה.

מחקר שפורסם ב-2013 בקבוצה של 5945 משתתפים מבוגרים בארה''ב, הראה שככל שצריכת היוגורט עלתה, כך נראתה עלייה בצפיפות העצם ואף השפעה על שיעור השברים באוכלוסיית המחקר (Sahni 2013).

5.השפעה על גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם

אחד התחומים הנחקרים ביותר הוא השפעת היוגורט על מחלות לב וכלי דם וגורמי הסיכון שלהן (עודף כולסטרול, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, סוכרת והשמנה). שפע של מחקרים, בקרב מאות אלפי אנשים חושפו את ההשפעה של צריכת היוגורט על גורמי הסיכון למחלות אלו.

א.      השמנה: ישנם מחקרים רפואיים רבים המראים כי צריכת יוגורט קשורה בשינויים במשקל לאורך זמן, בהפחתת אחוז השומן בגוף, השמנה בטנית והיקף המותניים והירכיים.

ישנם מספר הסברים לתרומתו של היוגורט לניהול משקל הגוף:

1.      מגוון רכיבים ביוגורט מווסתים את צריכת המזון, כמו חלבונים ייחודיים, סידן, חיידקים ידידותיים, לקטוז וסיבים תזונתיים.

2.      הגברת תחושת השובע בזכות מרקם היוגורט, היחס בין החלבונים לפחמימות (כמות גבוהה יותר של חלבונים ביחס לפחמימות) ונפח המנה.

3.      גביע יוגורט הינו מנה מדודה המסייעת לשליטה ובקרה על הכמות הנצרכת.

אחד המחקרים הגדולים בתחום, בדק את השפעת צריכת היוגורט על עלייה במשקל בקרב 120,877 אנשים בריאים במשך ארבע שנים וגילה שלצריכת יוגורט, ירקות, קטניות, פירות ואגוזים, קיימת השפעה בהפחתת המשקל, כאשר ההשפעה החזקה ביותר מבין מוצרים אלה הייתה של היוגורט (Mozaffarian 2011).

ב.      לחץ דם­: מחקרים רבים מראים ירידה בערכי לחץ הדם בקרב מבוגרים עם לחץ דם גבוה הצורכים יוגורט או מוצרי חלב דלי שומן. בנוסף, שיעור יתר לחץ דם באוכלוסיות עם צריכה גבוהה של יוגורט, נמוכה מאשר באוכלוסיות אשר לא צורכות יוגורט כלל (Ralston RA 2012).

ג.       עודף שומנים בדם: ישנם מחקרים רפואיים אשר הראו עלייה מתונה יותר בשומני הדם לאחר אכילת יוגורט בהשוואה למזונות אחרים. מחקרים אחרים הראו שצריכת יוגורט עם חיידקים פרוביוטיים שונים מלווה בירידה של 4-5% ברמות הכולסטרול בדם (Ivey 2011).

ד.      סוכרת: מספר מחקרים רפואיים הראו שלצריכת יוגורט ומוצרי חלב דלי שומן השפעה בהפחתת סיכון להתפתחות הסוכרת ב- 9-22%. מחקר רחב היקף אשר פורסם בשנת 2013 הראה שככל שהייתה עליה בצריכת יוגורט, מוצרי חלב ומוצרי חלב דלי שומן כך הייתה גם ירידה בסיכון לסוכרת מסוג 2. מחקרים אחרים הראו כי צריכת יוגורט תורמת להפחתת ערכי הסוכר בדם (Larsen et al. 2010, Ejtahed HS et al. 2012).

ולסיכום, מה קבלנו מהיוגורט?

היוגורט הינו אחד ממוצרי המזון הבולטים בפרסומים מדעיים בכתבי עת מובילים בתחום התזונה והרפואה. היוגורט הוא מזון שלם, האוצר בתוכו המון תכונות בריאותיות ועושר תזונתי בטעם מופלא עם מעט קלוריות. לב ליבו הם החיידקים הפרוביוטיים אשר תרומתם לבריאות היא חשובה לעין שיעור. בשנים האחרונות ישנו שגשוג במחקר המדעי שבוחן את התועלות של היוגורט באספקטים השונים של הבריאות. היוגורט נמצא קשור לא רק לתזונה נבונה ואורח חיים בריא אלא גם במעורבותו במחלות העידן המודרני (עודף כולסטרול, השמנה, סוכרת, לחץ דם ועוד).

תגיות : כולסטרול גבוה, בעיות עיכול, פרוביוטיקהשתף > קישור לפייסבוק קישור לטוויטר קישור לגוגל +